Oficjalna strona MLKS POLONIA Środa Śląska

Początki klubu Polonia Środa Śląska to okres powojenny, gdy budzący się po wojnie ''duch sportu'' i potrzeba rywalizacji na arenie sportowej osiedlających się tu mieszkańców doprowadził do powstania pierwszych klubów sportowych. Pierwszym stadionem w Środzie Śląskiej był teren obecnego zbiornika wodnego ''Kajaki''

W mieście znajdował się stary poniemiecki stadion, który był bardzo zniszczony przez działania wojenne. Płyta stadionu posiadała sześć dużych lejów po bombach. Dzięki inicjatywie milicjantów, zaangażowaniu zawodników i działaczy w krótkim czasie doprowadzono stadion do stanu używalności. Lata 1949-1952 są w powiecie średzkim okresem organizacji wielu masowych imprez, jednak większość z nich odbywała się w Środzie Śląskiej. W tym okresie w Środzie pozostały tylko dwa kluby sportowe- „Polonia’’ (utworzony z zawodników dawnej „Spójni” i zawodników innych klubów) oraz Gwardia. Rozgrywano już w tym okresie mecze eliminacyjne piłki nożnej o wejście do klasy wojewódzkiej. Zespół Polonii spotkał się w tych rozgrywkach z takimi LZS-ami, jak LZS Miękinia, LZS Lutnia, LZS Marszowice, LZS Bukówek. Mistrzem eliminacji został zespół Polonia Środa Śląska, który pierwszy swój mecz w klasie wojewódzkiej rozegrał z CWKS Wrocław na stadionie Olimpijskim we Wrocławiu remisując 0:0. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych KS „Polonia” Środa Śląska otrzymała statut Ludowego Klubu Sportowego pozostawiając nazwę MLKS. Przebudowa stadionu w Środzie trwająca od 1965r. do 1970r. zniechęciła wielu działaczy i zawodników do pracy. Prowizoryczne boisko przekazane społeczeństwu na okres remontu poprzedniego stadionu nie spełniało swoich zadań. Odbywały się wprawdzie mecze, ale w warunkach bardzo ciężkich dla zawodników i kibiców. Większość młodzieży i działaczy odsunęło się w tym czasie od sportu. „A” klasowy zespół Polonii spada w 1972 roku do klasy „B”.

 

W 1979 Piłkarze Polonii uplasowali się na pierwszym miejscu w klasie „A” i awansowali do klas „W”. Trenerem wówczas był Edward Hołówka, a awans wywalczyli:

 

P. Adamiak, L. Buda, A. Czerwieński, Wł. Herbut, H. Honc, M. Korab, R. Prycik, J. Puzio, M. Rudy, J. Rus, Janusz Strożek, Jerzy Strożek, M. Trzewik, M. Wender.

 

Historię Polonii przygotowali: Łukasz Spring i Rafał Hołyst, zdjęcia Witek Kalita